5 Najciekawszych aplikacji z AppSource do Power BI

Każdy, kto ma do czynienia z dużymi ilościami danych może docenić Power BI od Microsoftu. To jeden z najbardziej udanych produktów tej firmy w ostatnich latach. Niezwykle rozbudowane, a jednocześnie proste w obsłudze narzędzie do działań analitycznych pozwala na wyciągnięcie wniosków na podstawie ogromnej ilości danych, przedstawionych wizualnie w bardzo czytelny sposób. A jeśli do tego narzędzia wgramy dodatki dostępne w AppSource, łatwo dostosujemy Power BI do naszych unikalnych potrzeb. 

Co to jest AppSource?

Krótko mówiąc, AppSource jest platformą udostępniającą aplikacje, wtyczki, dodatki do narzędzi Microsoftu. Część z nich jest płatna, inne są darmowe, lub zawierają płatne elementy. Aby zainstalować wybraną aplikację, wystarczy odnaleźć ją na platformie. Następnie należy wybrać „Pobierz teraz” i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. 

Aby jeszcze lepiej wykorzystać pełny potencjał tego narzędzia, przygotowaliśmy listę pięciu najciekawszych aplikacji do Power BI, które można pobrać z AppSource. Wszystkie opisane poniżej aplikacje skupiają się na wspieraniu biznesu i różnych jego obszarów. 

 

 

  1. Microsoft 365 Usage Analytics

Bazując na danych wykorzystania usług oraz metadanych użytkowników dostępnych w Azure Active Directory, uzyskasz szczegółowe informacje o wykorzystaniu poszczególnych narzędzi w organizacji. Dzięki temu możesz zobaczyć, jakie usługi są najbardziej użyteczne. A także dowiedzieć się, z czym użytkownicy mogą mieć trudności i dlaczego np. omijają konkretne narzędzie. Dzięki temu możesz zaplanować program szkoleniowy dla zespołu, aby pomóc im oswoić się z niektórymi produktami. 

 

 

 

  1. Modern Workplace Quick Insights

Tę aplikację docenią wszyscy administratorzy oraz specjaliści od bezpieczeństwa w organizacji. Modern Workplace Quick Insights wykona zautomatyzowany audyt bezpieczeństwa w organizacji, przedstawi podsumowanie i punktację, zasugeruje dalsze działania. W czasach, gdy tak wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie, łączymy się ze sobą z przeróżnych urządzeń, bezpieczeństwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wykorzystując to narzędzie, możemy szybko wyłapać najsłabsze ogniwa w łańcuchu bezpieczeństwa pracowników oraz wrażliwych danych. Szybko dotrzesz do informacji, których ręczne zebranie i uporządkowanie mogłoby zająć całe tygodnie. 

 

  1. Google Analytics Report

Ta aplikacja przedstawi szczegółowe raporty, zbudowane na podstawie danych Google Analytics z ostatnich 6 miesięcy. Nie tylko zobaczysz statystyki ruchu na stronie, źródła, średnią ilość czasu na stronie czy medianę, ale też uzyskasz prognozy ruchu, szczegółowe informacje geolokalizacyjne i wiele innych. Google Analytics sam w sobie jest niezwykle przydatnym narzędziem. W połączeniu z Power BI, dane pokazują nam dużo więcej. Możemy porównać wizyty z poszczególnych krajów wraz z naniesionymi językami używanymi przez odwiedzających. Pozyskamy informacje o potencjalnych influencerach, którzy napędzają ruch na naszej stronie. Zobaczymy, jak zmieniał się czas ładowania strony z biegiem czasu, co pozwala na ocenę efektywności naszych działań optymalizacyjnych. Co najważniejsze, wszystkie te informacje są przedstawione w przystępny, atrakcyjny wizualnie sposób, co sprawia, że orientujemy się w sytuacji niemal natychmiast po przyjrzeniu się wynikom. 

 

  1. Azure Cognitive Search

Ta darmowa aplikacja od Microsoftu w pierwszej chwili może wydawać się prosta i niezbyt istotna. Łączy się ona z wyszukiwarką na Twojej stronie WWW i pozwala na analizę logów oraz wskaźników wyszukiwania w witrynie. Dzięki temu wiemy, czego szukają użytkownicy i jak kształtują się wzrosty w liczbie wyszukań. Tego typu informacje bardzo przydadzą się pracownikom odpowiedzialnym za rozwój contentu na stronie internetowej, aby przygotowywać treści faktycznie poszukiwane przez odwiedzających. 

  1. Power Translate

Bezpłatna aplikacja przygotowana przez polską firmę Sagra Technology. Rozwiązuje dość istotny problem, który nie otrzymał wystarczająco dużo uwagi od Power BI. Mianowicie pozwala w łatwy sposób przetłumaczyć na inny język elementy wizualne raportów. Na przykład nagłówki, tytuły raportów (standardowe oraz 100 niestandardowych), nazwy przycisków. A także etykiety (tooltipy), nazwy miar, kolumn i innych treści używanych w analitykach. Wystarczy wybrać plik .pbix, który chcemy przetłumaczyć, oraz język źródłowy,  język docelowy i gotowe. Oprócz opcji automatycznej jest też możliwość tłumaczenia manualnego. Funkcja ta przydaje się przy niestandardowym raporcie lub języku, który nie jest jeszcze obsługiwany. Aplikacja jest ciągle rozwijana i stopniowo dodawane są kolejne języki, na które można przetłumaczyć elementy raportów Power BI. 

 

Podsumowanie      

Power BI sam w sobie jest niezwykle wszechstronnym i rozbudowanym narzędziem. Przedstawione aplikacje, a także inne dostępne w AppSource bardzo często wykonują za nas skomplikowaną pracę, która normalnie zajęłaby wiele godzin. Dostarczają też możliwości, które wcześniej zwyczajnie nie były dostępne w ramach tej usługi. Popularność aplikacji w AppSource jest, delikatnie mówiąc, umiarkowana. A szkoda, bo wiele z nich zdecydowanie ułatwia codzienną pracę i pomaga wycisnąć jeszcze więcej z Power BI. 

Subskrybuj blog

Zostaw nam swój e-mail. Będziesz na bieżąco otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu, a także wpisach na blogu. Tematy, o których wspominamy to efektywność oraz wydajność w sprzedaży, biznesie i analityce. Oczywiście wszystko to,
w towarzystwie napędzającej technologii.